Všetko o kurzoch na športové stávky

Športové stávky sa už dlhú dobu tešia skutočne veľmi veľkej popularite a niet sa vôbec čomu čudovať. Sú totiž skvelým druhom zábavy, ktorý vám naviac dáva možnosť získať častokrát veľmi zaujímavé finančné odmeny. V tomto článku si bližšie rozoberieme dôležitú a neoddeliteľnú súčasť športových stávok?, ktorou sú kurzy. Kurzy sú totiž niečím, čo je prítomné v každej jednej stávke, ktorú uzatvárate.


Športové stávky

Čo sú to vlastne kurzy športových stávok?

Kurzy v podstate vyjadrujú to, aká je pravdepodobnosť, že konkrétna stávka dopadne daným spôsobom. To znamená, že ak je napríklad v zápase futbalových tímov FC Barcelona a Real Madrid kurz na víťazstvo tímu FC Barcelona 2,0, pravdepodobnosť víťazstva tohto tímu je ohodnotená na 50%. Kurz však okrem pravdepodobnosti výsledku určuje aj to, aká je prípadná výška vašej výhry. Napríklad v prípade vyššie zmieneného futbalového zápasu by ste si v prípade výhry tímu FC Barcelona pripísali na svoj účet dvojnásobok vašej stávky na túto možnosť. Ak by ste teda na víťazstvo FC Barcelona vsadili napríklad 100 eur, v prípade víťazstva tohto tímu by vám bolo na účet pripísaných 200 eur (100 eur vklad + 100 eur výhra).

Kurzy teda vyjadrujú rozloženie síl v danom zápase, ak je teda na víťazstvo jedného z dvoch zúčastnených tímov nižší, stávková kancelária predpokladá, že sa jedná o favorita stretnutia. Ak je na víťazstvo tímu kurz vyšší, predpokladá sa, že tomuto tímu sa s najväčšou pravdepodobnosťou zvíťaziť nepodarí. Ak teda uzatvárate stávku s nízkym kurzom, pre vyššiu výhru budete musieť vsadiť viac finančných prostriedkov.

Kurz je teda jednou z tých úplne najdôležitejších vecí, ktoré by ste pri vašom uzatváraní stávok na stránkach ktorejkoľvek online stávkovej kancelárie mali brať do úvahy. Ak sa o tejto problematike chcete dozvedieť viac, čítajte tento článok ďalej a zistite všetko potrebné, čo by ste o kurzoch ako takých mali vedieť.

Kto a podľa akého kľúča vytvára kurzy na športové stávky?

Vzhľadom na to, aké sú kurzy dôležité, vás určite bude zaujímať aj to, kto tieto kurzy vlastne vytvára a akým spôsobom. Kto je teda zodpovedný za vytváranie kurzov?

Asi vás neprekvapí, že to, aký bude kurz, si určuje samotná online stávková kancelária. Podľa akého kľúča však toto určovanie kurzu prebieha?

V prvom rade je veľmi dôležité spomenúť to, že stávkové kancelárie sa snažia nastavovať kurzy tak, aby čo najlepšie odrážali realitu. To znamená, že kurzy by mali do čo najväčšej miery odrážať reálne rozloženie síl v danom zápase a mali by čo najviac kopírovať pravdepodobnosť, s ktorou daný scenár nastane. Toto je dôležité aj z pohľadu záujmu hráčov, ak by totiž stávkové kancelárie nastavovali kurzy inak, hráči by si len ťažko chceli vsadiť práve na ich webových stránkach.

Konkrétne postupy, akým spôsobom sa stávkové kancelárie dopracujú ku svojim kurzom, môžu byť rôzne. Kurzy sú totiž vytvárané skutočnými odborníkmi v danej oblasti.

kurzy na športové stávky

Výhoda na strane stávkovej kancelárie

Pri vytváraní kurzov však do hry vstupuje ešte jeden veľmi dôležitý faktor. Akonáhle si stávková kancelária určí daný kurz, to ešte neznamená, že presne takýto kurz uvidíte aj vy ako hráč a budú podľa neho vypočítané vaše prípadné výhry. Medzi určením kurzu a zobrazením kurzu na webovej stránke online operátora totiž existuje ešte jeden krok, vďaka ktorému sú stávkové kancelárie ziskové. Týmto krokom je pripočítanie si vlastnej marže zo strany operátora. Následne je kurz už aj s touto maržou uvedený na stránke a vy si naň môžete staviť svoje finančné prostriedky. Táto marža sa môže u rôznych online operátorov líšiť.

Práve toto je dôvodom, prečo je výhoda vždy na strane stávkovej kancelárie. Drobný rozdiel v kurze, ktorý tvorí marža stávkovej kancelárie zaisťuje, že stávková kancelária má vždy navrch. Toto však samozrejme neznamená, že by ste ako hráč nemohli danú stávku vyhrať, no ak vezmeme do úvahy obrovský objem stávok, ktoré sú na webových stránkach online operátorov uzatvárané, nakoniec je v súboji hráči verzus stávková kancelária vždy víťazom práve druhý menovaný účastník.

V prvom rade je veľmi dôležité spomenúť to, že stávkové kancelárie sa snažia nastavovať kurzy tak, aby čo najlepšie odrážali realitu. To znamená, že kurzy by mali do čo najväčšej miery odrážať reálne rozloženie síl v danom zápase a mali by čo najviac kopírovať pravdepodobnosť, s ktorou daný scenár nastane. Toto je dôležité aj z pohľadu záujmu hráčov, ak by totiž stávkové kancelárie nastavovali kurzy inak, hráči by si len ťažko chceli vsadiť práve na ich webových stránkach.

Môže teda stávkar uspieť?

Samozrejme, že áno. Aj keď, ako sme spomenuli, výhoda je vždy na strane stávkovej kancelárie. To však určite neznamená, že by ste vy ako stávkar nemohli byť úspešní. Neexistuje však žiaden zaručený recept, ako na to, musíte však počítať s tým, že základom je kvalitná stratégia. Okrem nej však budete určite potrebovať aj trochu šťastia a takto sa vám môže podariť byť vo vašom uzatváraní športových stávok aj dlhodobo úspešný.

Aké typy kurzov existujú?

Aj keď sa môže zdať, že typ kurzu je v podstate iba jeden, nie je to tak. Existuje hneď viacero kurzov, ktoré sa používajú. V tejto časti nášho článku si rozoberieme tri typy kurzov, konkrétne decimálne, zlomkové a americké kurzy.

Decimálne (európske) kurzy

Decimálne kurzy, inak nazývané aj európske, sú v podstate obrátenou hodnotou pravdepodobnosti. S týmto typom kurzov sa môžete na našom trhu s online športovými stávkami stretnúť úplne najčastejšie. Jedná sa o pomerne jednoduchý typ kurzov a decimálne kurzy sa veľmi ľahko počítajú.

Pre výpočet decimálneho kurzu stačí, ak vydelíte 100% pravdepodobnosťou (taktiež v percentách), že nastane daný výsledok. Najlepšie je uviesť si to na jednoduchom príklade. Ak sa bude trebárs odohrávať zápas medzi FC Chelsea a Arsenalom Londýn a pravdepodobnosť výhry Arsenalu Londýn bude 40%, jednoducho vydelíme 100% týmito 40%. Dostaneme tak (100 / 40) číslo 2,5. Z toho nám vyplýva, že kurz, ktorý bude daný na to, že v tomto futbalovom zápase zvíťazí Arsenal Londýn nad FC Chelsea, bude 2,5. Ak si naopak budete chcieť vypočítať z daného decimálneho kurzu pravdepodobnosť, postup je podobne jednoduchý. Stačí, ak 100% vydelíte daným decimálnym kurzom, v tomto prípade 2,5. 100% / 2,5 = 40%.

Ako teda môžete vidieť, výpočet decimálneho kurzu alebo pravdepodobnosti z decimálneho kurzu je veľmi jednoduchý. Tento typ kurzu sa teší najväčšej popularite najmä v Európe, Austrálii a tiež aj v Kanade. Aj v prípade, že sú kurzy v danej online stávkovej kancelárii uvedené inak, väčšinou budete mať k dispozícii možnosť zobraziť si ich práve v decimálnom formáte. Vďaka tomu budete mať vždy môcť prehľad a budete si môcť porovnať stávky podľa kurzov, ktoré sú vám najbližšie.

Decimálne kurzy

Zlomkové (britské) kurzy

Zlomkové kurzy, niekedy nazývané aj britské kurzy, sa tešia veľkej popularite najmä vo Veľkej Británii, čo je zrejme jasné už z ich samotného názvu. Tento typ kurzov je často využívaný najmä v stávkach na konské dostihy a u nás sa s ním príliš často nestretnete. Zlomkové kurzy majú o niečo zložitejší výpočet, ako je to v prípade decimálnych kurzov, a tak zrejme nikoho neprekvapí, že zaznamenávajú postupný ústup najmä v prospech vyššie rozoberaných decimálnych kurzov. Pravdupovediac však výpočet zlomkového kurzu nie je žiadnou príliš zložitou matematikou a pochopí ho zrejme každý hráč, ktorý rozumie aj práve výpočtu decimálneho kurzu. Ako sa teda tento typ kurzu vlastne počít

Formát zlomkového kurzu by sme mohli definovať tak, že vyjadruje, koľko jednotiek musíte vsadiť do danej stávky, aby ste získali jednu jednotku výhry. Uvedieme si príklad. Ak sa napríklad odohráva futbalové stretnutie medzi talianskymi tímami AC Miláno a Inter Miláno a decimálny kurz na výhru AC Miláno má hodnotu 1,4. Zlomkový kurz má v tomto prípade hodnotu 2,5/1. Aby sme sa zo zlomkového kurzu dozvedeli, aký je decimálny kurz, čitateľa vydelíme menovateľom a pripočítame číslo jedna. (1 / 2,5) + 1 = 0,4 + 1 = 1,4. Takýmto spôsobom sa teda môžeme dostať k výpočtu zlomkového kurzu na decimálny, ktorý je hráčom u nás tak veľmi dobre známy.

Ako vidíte, výpočet tohto typu kurzu je o niečo komplikovanejší, určite však nie natoľko, aby ho bežný hráč nedokázal zvládnuť.

Americké kurzy

Posledným typom kurzu, ktorý si v rámci tohto článku priblížime, je tzv. americký kurz. Tento typ kurzu je pre mnoho hráčov z našich končín veľkou neznámou, keďže sa s ním u nás len tak ľahko nestretnete. Zároveň ho možno označiť aj za najzložitejší zo všetkých troch typov kurzov, ktoré v tejto recenzii rozoberáme.

Americké kurzy môžu mať ako kladnú, tak aj zápornú hodnotu. V oboch prípadoch nám toto číslo hovorí niečo trochu iné. Ak má kurz kladnú hodnotu, hovorí nám o tom, aký bude náš prípadný zisk, ak do stávky vložíme 100 eur. Výpočet na decimálny kurz, ktorý je pre našich hráčov dobre známy, je pomerne jednoduchý. Stačí, ak americký kurz vydelíme číslom 100 a následne pripočítame číslo jedna. Ak je teda americký kurz napríklad v hodnote +200, výpočet je nasledovný. (200 / 100) + 1 = 2 + 1 = 3. To znamená, že v prípade, že do stávky vložíte 100 eur, vráti sa vám 300 eur, 100 eur z vášho vkladu a 200 eur ako výhra.

V prípade, že má kurz zápornú hodnotu, vyjadruje toto číslo sumu, ktorú musíme do stávky vložiť, aby sme získali 100 eur. Prepočet na decimálny kurz je taktiež vcelku jednoduchý. Stačí, ak vydelíme číslo 100 absolútnou hodnotou tohto kurzu a pripočítame číslo 1. Ak je teda v takomto prípade americký kurz napríklad -200, výpočet je nasledovný. (100 / 200) + 1 = 0,5 + 1 = 1,5. To znamená, že do stávky musíte vložiť 200 eur, aby ste v prípade úspechu získali výhru 100 eur.

Kurzy

Porovnanie kurzov

Ako sme zmienili už vyššie, online stávkové kancelárie určujú svoje kurzy tak, aby do čo najväčšej možnej miery zodpovedali realite. Znamená to však, že v každej z nich nájdete totožné kurzy?

Určite nie. Každá stávková kancelária si svoje kurzy tvorí sama, a tak v kurzoch na tie isté stávkové príležitosti môžeme zaznamenať rozdiely. Aj keď tieto rozdiely nebývajú na prvý pohľad zásadné, z dlhodobého hľadiska je určite vhodné uzatvárať stávky s čo najvýhodnejšími kurzami. Ak chcete získať tie najvýhodnejšie kurzy, je potrebné si porovnať ponuku rôznych stávkových kancelárií a vybrať si takú, ktorá vám ponúka tie najlepšie.