Ako funguje arbitrážne stávkovanie?

Arbitrážne stávkovanie je pojem, s ktorým sa mnoho hráčov zrejme zatiaľ nestretlo. Niektorí však možno poznajú výraz surebetting, ktorý je synonymom arbitrážneho stávkovania. Čo to teda to arbitrážne stávkovanie vlastne je?


Princíp arbitrážneho stávkovania je v podstate jednoduchý, no komplikovaný zároveň. Jedná sa o uzatváranie stávok na všetky výsledky zápasu, ktoré pripadajú do úvahy. Aj keď sa to na prvý pohľad môže zdať byť nelogické, surebetting má svoje opodstatnenie. Čo sa teda takýmto spôsobom uzatvárania stávok snažia hráči dosiahnuť?

Arbitrážnym stávkovaním sa hráči snažia docieliť istý zisk. Vám ako stávkarovi je v prípade takéhoto typu stávky v podstate úplne jedno, akým výsledkom tento zápas dopadne. Princíp je teda veľmi rozdielny od princípu klasických stávok, kde si vsadíte na určitý výsledok a dúfate, že zápas dopadne tak, ako ste vy odhadli. Prečo je teda pri arbitrážnych stávkach jedno, ako zápas skončí?

Pri sure bet stávkach totiž hľadáte kurzové rozdiely v rôznych stávkových kanceláriách a taktiež v nich aj uzatvárate svoje stávky. Pre úspešnú sure bet stávku je potrebné, aby ste našli práve taký zápas a práve také stávky, ktoré vám ponúknu kurzy, ktoré vám dokážu zaistiť úspech. Tento proces môže byť skutočne veľmi zdĺhavý a niekedy trvá veľmi dlho, než sa vám takýto zápas podarí nájsť.

Arbitrážne stávkovanie

Ako nájsť stávkové príležitosti pre arbitrážne stávky?

Ak sa rozhodnete, že si chcete arbitrážne stávkovanie vyskúšať na vlastnej koži, budete si musieť pripraviť poriadnu dávku trpezlivosti. Faktom totiž je, že arbitrážne stávky vám neponúkajú príliš mnoho príležitostí. Myslíme tým to, že aby sa vám podarilo nájsť stávkovú príležitosť, ktorá je vhodná pre uzavretie práve tohto typu stávky, budete musieť často veľmi dlho hľadať. Niet sa však vôbec čomu čudovať, keďže tento typ stávky má viacero pomerne prísnych a veľmi špecifických podmienok, ktoré budete musieť splniť. Kedy teda budete mať možnosť uzavrieť práve arbitrážnu stávku?

Jedným z dôležitých bodov, na ktoré by ste mali pri uzatváraní sure bet stávky myslieť, je určite to, že pre tento typ stávky sú vhodné stávky, ktoré majú čo najmenší počet možných výsledkov. Často sú teda pre tento účel využívané napríklad over/under stávky, teda stávky, v rámci ktorých si vsádzate na to, či padne v danom zápase viac alebo menej gólov, ako je počet určený stávkovou kanceláriou, alebo napríklad aj stávky na tenisové zápasy.

Priestor na arbitrážnu stávku vznikne vtedy, ak sa kurzy na danú stávkovú príležitosť v rôznych stávkových kanceláriách odlišujú, alebo aj vtedy, ak stávkové kancelárie urobia pri určovaní kurzu nejakú chybu. Podstatné teda je, aby sa kurzy na tú istú stávkovú príležitosť u rôznych online operátorov líšili. Ako teda presne zistiť, že ste našli vhodnú stávkovú príležitosť pre sure bet stávku?

Koeficient nižší ako 1

Jednoducho povedané, aby ste mohli uzavrieť arbitrážnu stávku, koeficient musí byť nižší ako jedna. Čo presne však tým myslíme?

Najlepšie bude uviesť si príklad. Ako sme zmienili už vyššie v rámci tohto článku, je vhodné, aby ste si vybrali zápas, ktorý má čo najmenší možný počet výsledkov, ktoré môžu nastať. Ideálny počet je teda dva. Vezmime si teda príklad tenisového zápasu, v rámci ktorého si chcete vsadiť na víťaza. Zúčastňujú sa ho hráči Roger Federer a Rafael Nadal a vy ste v dvoch stávkových kanceláriách našli nasledovné kurzy na výhru daného hráča v zápase:

Roger Federer Rafael Nadal
Stávková kancelária A 3,3 1,42
Stávková kancelária B 2,9 1,52

Postup je nasledovný. Zo stávkovej kancelárie A si vyberiete kurz na výhru Rogera Federera, ktorý je vyšší ako kurz na jeho výhru v stávkovej kancelárii B. Následne si zo stávkovej kancelárie B vyberiete kurz na výhru Rafaela Nadala, ktorý je vyšší ako kurz na jeho výhru v stávkovej kancelárii A.

Následne si pre overenie toho, že sa v tomto prípade jedná o arbitrážnu stávku, vypočítate, či je koeficient nižší ako 1. Tento výpočet má takúto podobu: (1 / kurz na výhru 1. hráča) + (1 / kurz na výhru 2. hráča). V tomto prípade je teda výpočet nasledovný: (1 / 3,3) + (1 / 1,52) = 0,303 + 0,658 = 0,961. V tomto prípade teda platí, že koeficient je menší ako 1 (0,961).

V tomto prípade máte záruku, že nech sa podarí v zápase vyhrať Rogerovi Federerovi, alebo Rafaelovi Nadalovi, pripíšete si na svoj účet výhru. Môže vám teda byť úplne jedno, ako tento zápas dopadne, víťazom budete v každom prípade vy a ktorý zo športovcov sa k vám pridá, to vás v podstate nemusí vôbec zaujímať.

Aj keď sme si vyššie uviedli vzorec pre výpočet toho, či sa jedná o arbitrážnu stávku, nie je potrebné, aby ste tento výpočet absolvovali vždy, keď budete mať záujem zistiť, či daná stávka spĺňa kritériá na to, aby ju bolo možné označiť za sure bet stávku. Na internete totiž existuje skutočne veľké množstvo dostupných kalkulačiek, ktoré vám s týmto výpočtom pomôžu, a tiež aj mnoho stránok, ktoré sami vyhľadávajú takýto typ stávok a vy tak nemusíte venovať toľko času tomuto procesu.

Arbitrážne stávky nie sú gambling

Arbitrážne stávky nie sú gambling

Ak sa teda rozhodnete uzatvárať arbitrážne stávky, ako ste mohli vidieť vyššie, veľkú rolu v tom zohráva matematika. V podstate by sme mohli povedať, že arbitrážne stávky vôbec nie sú gamblingom, ale sú vlastne čistou matematikou. Základným princípom gamblingu je totiž to, že si vsadíte na vami zvolený výsledok zápasu a potom dúfate, že sa všetko vyvinie podľa vašich predstáv. Nemáte v žiadnom prípade istotu, že odídete s výhrou. Arbitrážne stávky vám naopak túto istotu ponúkajú a teda im chýba tento základný rozmer gamblingu. Sure betting je teda čistá kalkulácia, pri ktorej nebudete cítiť také napätie a adrenalín, ako je to v prípade ostatných typov stávok.

Je sure betting legálny?

Keďže sme si už vyššie popísali to, ako arbitrážne stávky fungujú, možno aj vám v určitej fáze napadlo, či sú takéto stávky vôbec legálne. Odpoveď je áno. Sure bets stávky sú legálne, no jedným dychom musíme dodať aj to, že samotné online stávkové kancelárie uzatváranie tohto typu stávok nemajú rady.

Mínusy arbitrážneho stávkovania

Tak, ako má arbitrážne stávkovanie svoje nepopierateľné výhody, tak sa samozrejme nájdu aj nejaké nevýhody. Ktoré to teda sú?

Časová náročnosť

V prvom rade musíme zmieniť to, že arbitrážne stávky sú veľmi náročné na čas. Ako sme zmienili už vyššie, často sa vám môže stať, že budete takýto typ stávky hľadať veľmi dlho a toto hľadanie môže byť občas aj pomerne frustrujúce. Odmenou vám však bude istý zisk, ktorý máte možnosť získať.

Je potrebné dodať, že arbitrážnym stávkam by ste ideálne nemali venovať všetok svoj čas, ktorý máte vyhradený na uzatváranie stávok. Lepšie je venovať sa aj iným typom stávok a arbitrážne stávky brať iba ako súčasť svojho stávkového portfólia.

arbitrážne stávky sú veľmi náročné na čas

Nečakané zrušenie stávky

Vzhľadom na to, že pri arbitrážnej stávke musíte uzatvárať minimálne dve stávky a to u minimálne dvoch stávkových kancelárií, má to aj svoj rizikový rozmer. Môže sa vám totiž stať, že vám niektorá z týchto online stávkových kancelárií stávku na svojich stránkach nečakane zruší. V takomto prípade v podstate prídete o možnosť arbitrážnej stávky. Toto zrušenie sa niekedy môže nakoniec ukázať aj ako výhodné a to v prípade, že vám stávková kancelária zruší stávku, ktorá nebude víťazná.

Účet u viacerých operátorov

Ak sa rozhodnete uzatvárať arbitrážne stávky, musíte počítať s tým, že budete musieť mať otvorený hráčsky účet na webových stránkach viacerých online stávkových kasín. Ideálne sa však nebude jednať iba o dve stávkové kancelárie, ale ich počet by mal byť väčší.

Kurzy sú premenlivé

Ďalším problémom pri uzatváraní arbitrážnej stávky môže byť aj to, že kurzy sa v čase veľmi rýchlo menia a vám sa tak môže stať, že sa po uzavretí jednej stávky kurz tej druhej zmení vo váš neprospech ešte predtým, než sa vám ju podarí uzavrieť.

Isté, no nižšie zisky

Pri arbitrážnych stávkach musíte tiež počítať aj s tým, že percentuálny zisk z vášho vkladu bude priemerne nižší, než ako je to u ostatných typov stávok. Profit z takejto stávky býva do 10%, väčšinou sa však stretnete s profitom do 6%.

arbitrážnych stávkach

Limit od stávkovej kancelárie

Ako sme zmienili už vyššie v rámci tohto článku, online stávkové kancelárie pochopiteľne arbitrážne stávky nemajú rady. Preto sa vám môže stať to, že vám stávková kancelária stanoví maximálny limit vašej stávky. Vzhľadom na to, že arbitrážne stávky prinášajú malé percentuálne výnosy, budete musieť vsadiť väčší objem peňazí, aby sa vám podarilo získať zaujímavú výhru. Ak vám teda online stávková kancelária obmedzí vašu stávku napríklad na 10 eur, bude to pre vás a vaše arbitrážne stávkovanie pomerne veľký problém.

Málo šancí

Arbitrážne stávky sa síce stále tešia slušnej popularite, no vzhľadom na mnohé faktory sú už roky na ústupe. Jedným z dôvodov je aj to, že napríklad na našom trhu máte pomerne malý výber dostupných online stávkových kancelárií, ktoré svoje služby ponúkajú slovenským hráčom. Nájsť tak stávku, ktorá spĺňa kritériá na sure bet, je teda pomerne ťažké.